December 19. 12. 2023

.

Ako pracuje internet

Chrániť svoj blog pred hackermi a ochrániť sa pred možnými bezpečnostnými hrozbami je kľúčovým krokom pri zabezpečovaní vašich internetových aktív. Tu sú niektoré praktiky, ktoré môžete použiť na zvýšenie bezpečnosti vášho blogu:

ako pracuje internet

Fungovanie internetového spojenia:

Počítače a iné zariadenia komunikujú prostredníctvom Internet Protocol (IP) adresy.

Keď zadáte adresu webovej stránky do prehliadača, požiadavka sa odošle k vášmu poskytovateľovi internetového pripojenia.

Poskytovateľ preloží názov domény na IP adresu pomocou Domain Name System (DNS).

Požiadavka sa odošle cez internet k serveru, ktorý hostuje webovú stránku


Server spracuje požiadavku a vráti odpoveď, ktorá sa zobrazí vo vašom prehliadači.

robot

 Ako fungujú servery a pripájanie sa na ne:

Servery sú výkonné počítače, ktoré hostujú webové stránky a aplikácie.

Keď používateľ zadá adresu webovej stránky, prehliadač vyšle HTTP požiadavku na príslušný server.

Server prijme požiadavku, spracuje ju a vráti HTTP odpoveď s webovým obsahom.


Ako dokáže útočník zachytiť komunikáciu na internete:


Útočníci môžu využiť metódu nazývanú "sniffing" na odposluchu a zachytenie neprišifrovanej komunikácie medzi používateľom a serverom.

Využitie verejných Wi-Fi sietí, ktoré nevyužívajú šifrovanie, môže umožniť útočníkom zachytiť citlivé údaje, ako sú prihlasovacie údaje a informácie o platobných kartách.

Hackeri môžu využiť útoky typu "Man-in-the-Middle" (MITM), pri ktorých sa vkladajú medzi používateľa a server a zachytávajú alebo menia komunikáciu medzi nimi.

Ďalšou metódou môže byť napadnutie DNS serverov, čo umožní útočníkovi presmerovať užívateľov na falošné webové stránky, kde môžu byť odhalené ich citlivé údaje.

Preto je dôležité implementovať bezpečnostné opatrenia, ako je použitie šifrovania, dôverovanie overených zdrojov a používanie dôveryhodných sietí, aby ste minimalizovali riziko útokov a ochránili vaše internetové aktíva.

pocitac

Aby sme pochopili, ako hackeri pracujú, je dôležité si uvedomiť, že nie všetci hackeri sú zlí.


Existuje kategorizácia hackera na tzv. "white hat", "grey hat" a "black hat" hackery:


White Hat hackeri: Sú etickí hackeri, ktorí sa zaoberajú zlepšovaním bezpečnosti systémov. Často pracujú pre organizácie a spoločnosti, ktoré ich najímajú na testovanie bezpečnosti (tzv. penetrácia testov) a odhaľovanie zraniteľností. Ich cieľom je nájsť slabiny v systémoch, aby mohli byť opravené, a tým posilniť bezpečnosť.

Grey Hat hackeri: Títo hackeři môžu vykonávať neetické činnosti s cieľom odhaliť zraniteľnosti, ale nezneužívajú ich na nelegálne účely. Niektorí z nich sa snažia upozorniť majiteľov systémov na ich slabiny, ale robia to často bez oficiálneho povolenia.


Black Hat hackeri: Sú to útočníci, ktorí sa snažia zneužívať zraniteľnosti a preniknúť do cieľových systémov nelegálnym spôsobom. Ich cieľom môže byť krádež údajov, škodlivý softvér, vydieranie alebo iné nekalé aktivity.

internet

Praktiky používané hackermi:


Praktiky používané hackermi:

Phishing: Útočníci sa často snažia získať citlivé informácie od používateľov prostredníctvom falošných e-mailov, správ alebo webových stránok, ktoré sa zdajú byť legitímne.

Malware: Hackeri môžu šíriť škodlivý softvér, ako sú vírusy, trojské kone alebo ransomware, ktorý infikuje počítače a zariadenia a umožňuje im získať kontrolu nad nimi.

SQL Injection (SQLi) a Cross-Site Scripting (XSS): Útočníci môžu využiť tieto techniky na vstup do databázových systémov alebo na vkladanie škodlivého kódu do webových stránok, ktorý ovplyvní používateľov.

ako pracuje internet

DDoS útoky: Hackeri môžu organizovať distribuované útoky odmietnutia služby (DDoS), pri ktorých preťažia cieľový server množstvom požiadaviek, čo ho spomalí alebo odpojí od siete.

Man-in-the-Middle (MITM): Útočníci sa snažia presmerovať komunikáciu medzi dvoma stranami a zachytiť citlivé informácie, ktoré môžu byť následne zneužité

Brute-Force útoky: Útočníci môžu použiť automatizované programy na opakované pokusy o odhalenie hesiel tým, že vyskúšajú rôzne kombinácie.


Exploit zraniteľností: Hackeri hľadajú a využívajú zraniteľnosti v softvéri alebo systémoch na preniknutie do cieľových systémov.

internet

Malvertising: Hackeri môžu vkladať škodlivý kód do online reklám. Keď užívateľ klikne na infikovanú reklamu, je možné, že sa na jeho zariadenie stiahne a spustí škodlivý softvér.

Pharming: Útočníci môžu ovplyvniť DNS server alebo smerovač a presmerovať užívateľov na falošné webové stránky, ktoré sa zdajú byť legitímne. Týmto spôsobom získavajú citlivé údaje od používateľov.

Smishing a Vishing: Ide o útoky, pri ktorých sa hackeri pokúšajú získať citlivé informácie od používateľov cez SMS správy (smishing) alebo hlasové hovory (vishing). Opäť ide o formu sociálneho inžinierstva, kde hackeri vydávajú za dôveryhodné osoby alebo organizácie.

Spoofing: Hackeri môžu falošne zmeniť svoju identitu, aby sa zdalo, že pochádzajú z legitimného zdroja. Týmto spôsobom môžu obísť bezpečnostné opatrenia, ktoré by inak zabránili ich prístupu.


Ransomware: Táto forma škodlivého softvéru zašifruje súbory na cieľovom počítači a útočník požaduje výkupné za ich odstránenie

ako pracuje internet

Zdroj binarni kod internet odkoduj Call

Tieto sú len niektoré z bežných praktík, ktoré hackeri môžu použiť pri svojich aktivitách. Je dôležité, aby sme sa všetci snažili zlepšiť svoje vedomosti o kybernetickej bezpečnosti a chrániť sa pred takýmito hrozbami. Ak si všimnete nezvyčajnú alebo podezrivú činnosť, vždy informujte odborníkov na bezpečnosť a prihláste prípadné incidenty.


error: Content is protected !!