Trend Lines (trendové čiary) sú dôležitým nástrojom technickej analýzy, ktoré nám pomáhajú identifikovať a potvrdiť prevládajúci smer vývoja ceny aktíva. Zároveň ukazujú rýchlosť jej nárastu či poklesu a sú významným supportom či rezistenciou, ktorá má rovnakú váhu v akomkoľvek časovom rámci. Prelomenie Trend Line vo väčšine prípadov predznamenáva ukončenie trendu a jeho postupné otočenie.
Trendová čiara je v svojej podstate priamka spájajúca dva alebo viacero cenových bodov vedúca až do budúcnosti, kde pre ďalší vývoj ceny pôsobí ako support/rezistencia. Pomáha nám identifikovať potencionálne oblasti so zvýšenou ponukou alebo dopytom a tým aj miesta, odkiaľ by mal trh rásť alebo klesať.
K zakresleniu Trend Line potrebujete identifikovať dva najnižšie alebo najvyššie body na trhu a spojiť ich priamkou. To je všetko. Aby bola Trend Line platná je potrebný ešte tretí dotyk trhu, ktorý nám ju potvrdí.
Tri kľúčové body k správnemu zakresleniu Trend Line:
Trendové čiary sú dôležitým nástrojom aj pri analyzovaní trhu našimi tradermi. Nenechajte si ujsť každodenné analýzy vybraných kryptomien.
Uptrend Line má stúpajúci charakter a je tvorená dvomi alebo viacerými LOW. Druhý najnižší bod musí byť o niečo vyššie ako prvý z dôvodu, aby platil stúpajúci charakter tejto línie. Pre trh funguje ako support. Aj napriek zvyšujúcej sa cene, dopyt po danom aktíve neutícha a ukazuje nám, že z dlhodobého hľadiska ho ovládajú kupujúci.
Downtrend Line má klesajúci charakter a je tvorená dvoma alebo viacerými HIGH. Platí, že druhý bod musí byť o niečo nižšie ako prvý, aby bolo zachované klesanie. Downtrend Line predstavuje pre trh rezistenciu. Aj napriek klesajúcej cene predaj aktív neustáva a to znamená, že trh ovládajú predávajúci.
So stúpajúcim sklonom Trend Line, klesá jej význam ako supportu alebo rezistencie. Veľký sklon značí veľký nárast ceny za krátke časové obdobie. Trend Line tvorená bodmi pri tak rýchlom raste stráca na svojom význame a je znakom toho, že daný trend čoskoro skončí. Na trhu sa začnú skôr či neskôr hromadiť objednávky k nákupu alebo predaju v závislosti od aktuálneho trendu. A táto skutočnosť znemožní cene ďalej pokračovať v danom trende.
Pri tradingu je dôležité získavať informácie včas
Kĺzavé priemery patria medzi najstaršie technické indikátory, ktoré obchodníci využívajú na identifikáciu trendu. Vyznačujú sa svojou jednoduchosťou, zrejme aj preto sú veľmi populárne a často využívané.
Kĺzavý priemer známy ako Moving Average (MA) robí jednu dôležitú vec – vyhladzuje vývoj ceny. Tento technický indikátor priemeruje zatváracie ceny, a to za zvolené obdobie. Napríklad 50-dňový MA priemeruje zatváracie ceny za posledných 50 dní, 100-dňový za posledných sto dní.
Graf: Jednoduchý kĺzavý priemer (100)
Dôležité je vedieť, že čím kratšia je doba kĺzavého priemeru, tým rýchlejšie reaguje na zmeny v trende.Poznáme dva základe typy kĺzavých priemerov, a to:
Jednoduchý kĺzavý priemer (Simple Moving Average – SMA)
Exponenciálny kĺzavý priemer (Exponential Moving Average – EMA)
Určite sa už pýtate, aký je medzi nimi rozdiel. Hlavný rozdiel spočíva v priraďovaní váh – Kým SMA zatváracím cenám prideľuje rovnakú váhu, EMA priraďuje prvej cene najnižšiu váhu a poslednej cene najvyššiu. Exponenciálny kĺzavý priemer preto na zmeny v cene reaguje rýchlejšie (viď na grafe vpravo – 30 EMA)
Smer SMA nám poskytuje dôležité údaje o cene – dlhodobý rastúci SMA odráža rastúci trend, naopak, dlhodobo klesajúci SMA vypovedá o klesajúcom trende.
Okrem toho, že kĺzavý priemer obchodníkovi pomôže identifikovať trend, mnohí ich využívajú aj ako potenciálne úrovne supportu a rezistencie. Na grafe priloženom nižšie môžeme vidieť, ako sa SMA premenil na úroveň odporu (rezistencia).
Okrem toho nám SMA a EMA poskytujú dôležité obchodné signály, či už na nákup alebo predaj meny. Obchodný signál vzniká vtedy, ak kĺzavý priemer prekríži cenu, prípadne sa priemery prekrížia navzájom.
Ak cena prekríži priemer smerom nahor (a taktiež nad ním uzavrie), vzniká nám nákupný signál. Naopak, ak cena priemer prekríži smerom nadol, je to predajný signál.
Napr., ako vidieť na grafe nižšie, 50-dňový SMA nám slúžil ako support (čiže úroveň podpory), avšak po tom, čo ho cena prekrížila smerom nadol, nám vznikol jasný predajný signál.
Obchodné signály nám vznikajú aj prekrížením priemerov navzájom, napr. SMA s krátkou periódou (50) a SMA s dlhou periódou (200).
Ak trh začína rásť a formuje sa rastúci trend, krátky priemer SMA 50 (krátky = rýchly) začne prekrižovať dlhý priemer SMA 200. V momente prekríženia nám začína vznikať nákupný signál, ktorý môžeme obchodovať.
LK
Designer & Editor
Triangl (trojuholník) patrí do skupiny formácii potvrdzujúcich aktuálny trend.
Moving Average (MA) je široko používaný ukazovateľ a medzi tradermi je veľmi obľúbený.
RSI alebo Relative strenght index (index relatívnej sily) je veľmi populárnym indikátorom,
Indikátor Volume sa považuje za jeden z najdôležitejších indikátorov technickej analýzy.
Trend Lines (trendové čiary) sú dôležitým nástrojom technickej analýzy
Určite ste už počuli, že obchodovať nemusíte, iba keď trh rastie. Long a Short pozicie.
Flag (vlajka) patrí do kategórie formácií potvrdzujúcich aktuálny trend.
Vzor hlavy a ramien je trhový vzor pozostávajúci z niekoľkých (desiatok) svietnikov.