Formácia klesajúci klin (známa aj ako Descending Wedge alebo Falling Wedge) je formácia, ktorá v prípade vzniku na konci Downtrendu otáča trend a v prípade sformovania počas Uptrendu, tento trend potvrdzuje.
Klesajúci klin je tvorený supportom a rezistenciou, pričom obe linky klesajú. Hodnoty analyzovaného aktíva postupne tvoria nižšie High a taktiež nižšie Low, čo spôsobuje, že formácia získava charakteristickú podobu klesajúceho klinu. Niektorí obchodníci si ho často zamieňajú s klesajuci trojuholnikom, ktorý na prvý pohľad môže byť podobný, no ide o úplne odlišnú technickú formáciu. Horná Trend Line formácia klesajúci trojuholník klesá a spodná je vodorovná, zatiaľ čo pri klesajúcom kline obe trendové čiary klesajú.
Formáciu klesajúci klin môžeme rozdeliť podľa trendu na dve podformácie:
Rozdielny je iba vznik formácie, pričom priebeh a charakteristiky sú rovnaké.
Vzniká pri Uptrende, ktorý zvykne sprevádzať veľká zelená sviečka s veľkým objemom nákupov. Keď sa sviečka uzavrie, cena konsoliduje tak, že začína vytvárať nižšie vrcholy a nižšie dná, v smere padajúceho klinu. Nakupujúci uzatvárajú svoje pozície a čakajú na lepšiu cenu, aby znovu naskočili na trh. Neznalému sa to možno na začiatok javí ako začiatok klesajúceho trendového kanála, ide však o klam. Trh paralelne vytvára stále nižšie dná a nižšie vrcholy, a tým sa cenové rozpätie stále zužuje. Pred vstupom na trh čakáme na prerazenie rezistencie formácie (červená čiara), ktorá nám potvrdí jej platnosť a zároveň nám poslúži ako nákupný signál. Niekedy sa však stane, že cena prerazí a uzavrie sa pod supportom formácie (zelená čiara). Vtedy sa stáva formácia neplatnou a neobchodujeme ju. Aj z tohto dôvodu je veľmi dôležité vstupovať do obchodu až po potvrdení formácie prelomením rezistencie.
Tento typ formácie signalizuje obrat trendu, konkrétne z Downtrendu do Uptrendu. Nastáva po strednodobom poklese, kedy už Bears nemajú silu poslať trh ešte nižšie. V tej chvíli sa rozpúta boj medzi kupujúcimi a predávajúcimi, čo signalizuje vyrovnávanie síl medzi týmito dvoma stranami. Rozdiel od predošlého typu je v tom, že formácia otáča trend, pričom predchádzajúca potvrdzovala jeho pokračovanie. Znaky sú inak úplne identické. Trh má podobu padajúceho klinu a pred vstupom na trh čakáme na prerazenie rezistencie formácie, čo by znamenalo jej potvrdenie a zároveň úplné otočenie Downtrendu do Uptrendu.
Na obrázku vyššie vidíme formáciu klesajúci klin vytvorený na dne Downtrendu. To je pre nás znamením, že predávajúci strácajú na sile a razancii a v blízkej dobe môžeme očakávať otočenie trendu.
Pri analyzovaní grafu kladieme dôraz na vyššie popísané podmienky. Začneme zakreslením hornej rezistentnej trendovej linky pomocou prvých dvoch HIGH. Takisto si na graf zakreslíme aj spodnú supportnú linku (podľa Low). Ich vzájomným pretnutím nám vznikne formácia klesajúci klin. Na obrázku si môžte všimnúť, že trh sa viackrát pokúsil vybočiť z nami zakreslených hraníc formácie a nasledovalo tzv. falošné prerazenie. V týchto prípadoch trhu chýbal objem nákupov či predajov. Ani samotné prerazenie, ako také, nám ešte nezaručí platný signál. Pri platnom Breakoute musí výrazne stúpnuť objem obchodovania a až v takom prípade vstupujeme do obchodu.
Stop Loss nastavíme pod posledné dno a príkaz Take profit už obchodujeme podľa vlastnej stratégie a risk manažmentu. Podľa najrôznejších príručiek je však vhodné nastaviť príkaze Take Profit podľa výšky formácie, čiže rozdielu ceny medzi prvým HIGH a prvým LOW formácie, prípadne po dosiahnutí danej ceny, posunúť Stop-loss. Tým si zaistíme zisk a zároveň ostávame na trhu pre prípad ďalšieho rastu.
Na analyzovanom grafe platia rovnaké podmienky, ako pri formácii klesajúci klin, ktorý signalizuje obrat trendu, až na jednu. Nachádzame sa v Uptrende. Aj v tomto prípade čakávame na prerazenie rezistencie formácie. Na grafe si môžete všimnúť rozdielnosť technických obchodníkov. Prvá skupina obchodníkov sleduje žlté trendové línie a takisto vníma túto formáciu ako klesajúci klin. Po prerazení síce nastane cenový vzostup, ale na trhu chýba objem, a preto nenasledoval strmší rast.
Druhá skupina obchodníkov tento rast pochopila ako druhú úroveň HIGH a podľa toho zakreslila trendovú líniu (bielu). Potom nasleduje pravé prerazenie s vysokým objemom nákupov, ktoré vytlačí cenu o x-krát viac. Úmyselne som vybral tento obrázok, aby som poukázal, že nie len prerazenie je dôležité, ale aj vysoký objem, ktorý potvrdí formáciu. Do obchodu vstupujeme po prerazení rezistencie formácie (biela). Príkaz Stop-loss zadáme pod posledné LOW pred prerazením.
Pri danej formácií treba pozorne sledovať trh a neunáhliť sa pri vstupe do obchodu. Ten realizujeme až po splnení podmienok, čo je pri danej formácií kľúčové. Následne nám trh poskytne skvelú príležitosť na nákup a potenciálne vysoký profit v krátkodobom časovom horizonte.
Triangl (trojuholník) patrí do skupiny formácii potvrdzujúcich aktuálny trend.
Moving Average (MA) je široko používaný ukazovateľ a medzi tradermi je veľmi obľúbený.
RSI alebo Relative strenght index (index relatívnej sily) je veľmi populárnym indikátorom,
Indikátor Volume sa považuje za jeden z najdôležitejších indikátorov technickej analýzy.
Trend Lines (trendové čiary) sú dôležitým nástrojom technickej analýzy
Určite ste už počuli, že obchodovať nemusíte, iba keď trh rastie. Long a Short pozicie.
Flag (vlajka) patrí do kategórie formácií potvrdzujúcich aktuálny trend.
Vzor hlavy a ramien je trhový vzor pozostávajúci z niekoľkých (desiatok) svietnikov.