Triangl (trojuholník) patrí do skupiny formácii potvrdzujúcich aktuálny trend. Vzniká počas konsolidácie ceny, ktorá postupne osciluje s čoraz menšou frekvenciou. Čiary vedené najmenej dvoma HIGH a dvoma LOW sa postupne zbiehajú k sebe až dôjde k ich pretnutiu. To vytvára typický trojuholníkový vzhľad. Tieto čiary sú zároveň supportom a rezsitenciou formácie a ich prelomenie spravidla vyvolá prudký nárast/pokles v smere trendu.
Rozdiel medzi formáciou trojuholník a vlajka je v tom, že trojuholník nemá Flagpool (žrď), tvorí ho iba samotné telo (konsolidačné pásmo).
Poznáme tri druhy formácie trojuholník:
Z hľadiska obchodovania medzi nimi nie je absolútne žiaden rozdiel, rozdiel je iba v ich vzhľade.
K tomu aby ste zakreslili trojuholník potrebujete najmenej dva Swing High a dva Swing Low. Aj keď už máte trojuholník zakreslený, cena môže občas vytvoriť nove HIGH alebo LOW, najmä v začiatkoch tvorenia formácie. Vtedy je nevyhnutné Trend Lines, ktoré tvoria hranice formácie, prekresliť. Zároveň sa občas stáva, že cena povyskočí nad alebo pod trojuholník, no uzavrie v ňom. Nie je to chyba, stáva sa to často a v takomto prípade nie je potrebné Trend Lines prekresľovať.
Cena postupne vypĺňa telo formácie, až dôjde k prelomeniu niektorej z hraníc (v závislosti od trendu). Uzavretie sviece mimo hraníc trojuholníka je signálom k ďalšiemu silnému pokračovaniu aktuálneho trendu a tým aj uzavretia danej formácie.
Obchodovanie tejto formácie je veľmi jednoduché. Po zakreslení Trend Lines iba čakáme na ich prelomenie. Avšak do trhu nevstupujeme hneď po prelomení, ale počkáme na uzavretie sviece. Je to z toho dôvodu, že trh môže generovať falošné signály, kde cena počas jednej periódy prelomí jednu z Trend Lines, no napokon uzavrie v tele formácie. Takže obchodujeme zásadne až po uzavretí sviece mimo tela formácie. Ďalšou zásadou pri obchodovaní je, že obchodujeme iba v smere trendu.
To znamená, že ak cena prerazí support/rezistenciu v opačnom smere ako je aktuálny trend, formácia sa stáva neplatnou.
Samozrejme po vstupe do trhu nezabúdame na Stop-loss, ktorý umiestníme pod posledné LOW (v prípade Uptrendu) alebo HIGH (v prípade Downtrendu).
Ako miesto predaja si zvolíme hodnotu, ktorá predstavuje šírku trojuholníka na jeho začiatku.
Príklad z obrázka: Začiatok trojuholníka je v rozmedzí 705$ až 731$. To je rozdiel 26$. Trh prelomil hranice trojuholníka na 721$, takže príkaz SELL môžme umiestniť na 721+26=747$. Ak trh aktívne sledujete, nemusíte okamžite predávať. Postačí ak presuniete Stop-loss na túto hodnotu, pre prípad, že by trh pokračoval ďalej v raste.
LK
Designer & Editor
Triangl (trojuholník) patrí do skupiny formácii potvrdzujúcich aktuálny trend.
Moving Average (MA) je široko používaný ukazovateľ a medzi tradermi je veľmi obľúbený.
RSI alebo Relative strenght index (index relatívnej sily) je veľmi populárnym indikátorom,
Indikátor Volume sa považuje za jeden z najdôležitejších indikátorov technickej analýzy.
Trend Lines (trendové čiary) sú dôležitým nástrojom technickej analýzy
Určite ste už počuli, že obchodovať nemusíte, iba keď trh rastie. Long a Short pozicie.
Flag (vlajka) patrí do kategórie formácií potvrdzujúcich aktuálny trend.
Vzor hlavy a ramien je trhový vzor pozostávajúci z niekoľkých (desiatok) svietnikov.