Trading View Obchodovanie
TradingView je platforma zameraná predovšetkým na kryptomeny, a to viac ako na ostatné finančné aktíva. Nástroje na vytváranie grafov sú k dispozícii na použitie v obchodnom používateľskom rozhraní mnohých búrz, ale aj na samostatnej stránke TradingView.com. Okrem grafov sa tu tiež môžete podeliť o svoje obchodné stratégie a analýzy.
Pokiaľ ide o bezplatnú verziu, TradingView poskytuje základné funkcie, ktoré by väčšine obchodníkov mohli stačiť. Napriek tomu je k dispozícii aj platená verzia. Na platforme si viete vyhľadať aj streamy iných používateľov. Je však dôležité odfiltrovať informácie, ktoré nepridávajú hodnotu vašej stratégii. Na platforme totižto môže zdieľať svoje analýzy ktokoľvek, čo je v niektorých prípadoch rizikové.
Pre obchodníkov, ktorí milujú technickú analýzu, sú nevyhnutné nástroje na vytváranie grafov. TradingView je jednou z možností pre amatérskych aj skúsených obchodníkov. Ponúka množstvo nástrojov na obchodovanie a vytváranie grafov vrátane možnosti bezplatného členstva.
Ak pravidelne obchodujete na burze, možno ste si už všimli nástroje TradingView, ktoré sú dostupné aj v obchodnom rozhraní mnohých búrz. Ale bez ich pochopenia to môže vyzerať trochu odstrašujúco. Preto uprednostňujeme používať TradingView samostatne, mimo burzy, kde vám platforma poskytuje mnoho ďalších možností. Je toho veľa, čo môžete vyskúšať a tento článok by mal slúžiť ako návod či recenzia, ktoré by vám mali pomôcť zorientovať sa na tejto stránke.
TradingView je platforma, ktorá vám umožňuje prispôsobiť technické ukazovatele, vytvárať grafy a analyzovať finančné aktíva. Tieto indikátory sú vzory, čiary a tvary, ktoré milióny obchodníkov používajú každý deň. TradingView je založený na prehliadači, bez potreby sťahovania priamo do počítača. Ak dávate prednosť aplikáciam, môžete si stiahnuť aj aplikáciu pre iOS a Android alebo priamo do počítača.
TradingView bol spustený vo Westerville v štáte Ohio v roku 2011 a v súčasnosti sa môže pochváliť veľkou používateľskou základňou. Len v roku 2020 bolo vytvorených osem miliónov účtov. Používatelia môžu zmapovať a analyzovať rôzne akcie, komodity a kryptomeny, ako je Bitcoin, a to cez bezplatný, alebo platený účet. Po vytvorení stratégií a šablón môžete svoje zistenia a analýzy zverejňovať v komunite. Týmto spôsobom budujete svoje zručnosti pomocou spätnej väzby od ostatných používateľov TradingView.
Platforma neponúka slovenskú ani českú verziu, a preto sme odkázaní len na anglickú verziu.
Vyššie uvedené sumy sú mesačné sumy v prípade, že si vyberiete ročnú fakturáciu, tzn. že zaplatíte na rok. Potom je aj možnosť mesačnej fakturácie, no sumy sa automaticky navýšia. Preto ak plánujete používať platenú verziu dlhodobo, určite sa oplatí ročná fakturácia. Následne si viete stiahnuť faktúry priamo cez vašu ikonku profilu vpravo hore v sekcii Account and Billing.
Po úspešnej registrácii, ktorá prebieha úplne jednoducho ako klasická registrácia na ktorejkoľvek inej stránke a vybratí platenej alebo bezplatnej verzie, sa dostanete na domovskú stránku. Táto stránka je zobrazená na obrázku nižšie.
Hlavička – V tejto sekcii máte logo TradingView, cez ktoré sa viete vždy vrátiť na domovskú stránku. Ďalej tu nájdete vyhľadávacie okno, kde priamo môžete zadať skratku aktíva, ktorého cena vás zaujíma, a priamo prejsť na graf. Potom sú tu možnosti ako:
Novinky – V tejto časti sa zobrazujú rôzne novinky a témy na diskusiu zo sveta nielen kryptomien.
Zhrnutie trhov – Zhrnutie trhov predovšetkým poskytuje rýchly náhľad do diania na úrovni globálnej ekonomiky. Vidíme tu v prvom rade denné zmeny indexov, ale aj iných trhov. Ak sa v tejto časti dostanete nižšie, môžete tu vidieť aj jednotlivé príspevky používateľov TradingView. Viete sa tu inšpirovať rôznymi analýzami.
Watchlist – V tejto sekcii si viete urobiť svoj vlastný zoznam aktív, ktoré vás zaujímajú bez ohľadu na to, na akom trhu sa obchodujú. Tento zoznam je možné modifikovať podľa vlastných predstáv.
V prvom rade je potrebné vybrať si aktívum, ktoré chceme analyzovať. To docielite pomocou horného nástroja Search. Po rozkliknutí vás TradingView presmeruje na samotný graf. Druhou možnosťou je tlačidlo See more on advanced chart.
Po úspešnom otvorení konkrétneho grafu sa dostávame k jednotlivým možnostiam modifikácie grafu. Najdôležitejšia kapitola celého návodu na platforme TradingView je rozhranie grafu a jeho všetky možnosti. Obrázok nižšie poskytuje lepší prehľad o tom, kde viete nájsť jednotlivé sekcie. Pôjdeme krok po kroku a vysvetlíme si všetky detaily a zároveň si prejdeme aj niektoré užitočné tipy, ako správne používať nástroje, ktorými upravujete graf.
Každej jednej časti venujeme samostatnú kapitolu. Sekcie sú rozdelené na 8 základných častí, ktoré sú číselne označené priamo na obrázku vyššie:
Prvou sekciou je predovšetkým základné nastavenie grafu, čo znamená, že každý, kto ide analyzovať graf, by mal najprv nastavovať možnosti v tejto časti. V každej sekcii si budeme vysvetľovať všetky tlačidlá a možnosti, ktoré ponúka platforma TradingView.
Po rozkliknutí prvého tlačidla viete nastavovať nasledujúce parametre:
V tejto sekcii sa budeme zaoberať predovšetkým možnosťami, ako exportovať vašu analýzu na grafe. Okrem toho tu nájdete zmeny v nastavení grafu a taktiež zmeny rozhrania.
V tejto tretej časti môžete nájsť základné informácie o aktíve, jeho cenách, o platforme, kde sa obchoduje, o objemoch a prípadne aj o indikátoroch. Vizualizáciu tejto oblasti viete modifikovať v predošlej sekcii v bode 4 (ozubené koliesko vpravo hore).
Táto časť zaberá najväčšiu plochu, a to z jednoduchého dôvodu – je najdôležitejšia. Poskytuje totižto informácie priamo o trhovej a historickej cene aktíva. Samozrejme, aj toto rozhranie viete do detailu modifikovať podľa vlastných predstáv.
V tejto časti sa budeme venovať jednotlivým nástrojom kreslenia a v skratke si vysvetlíme, v ktorej časti viete nájsť jednotlivé možnosti modifikácie grafu. Navyše, tento zoznam obsahuje po rozkliknutí jednotlivých ikoniek väčšinou ešte ďalší podzoznam mnohých nástrojov kreslenia. Nasledujúci obrázok zobrazuje tento zoznam s číselným označením pre lepšiu orientáciu.
Táto sekcia slúži predovšetkým na pozorovanie cenových výkyvov vášho zoznamu aktív, no ponúka mnoho ďalších funkií, o ktorých si v skratke povieme niečo viac. Na obrázku vidíte 16 bodov, ktoré si postupne vysvetlíme, pričom už prvý poskytuje práve spomínaný zoznam vaších aktív.
V tejto sekcii sa nachádza rozšírené nastavenie grafu pod horizontálnou osou. Teraz si vysvetlíme, čo znamenajú jednotlivé časti v tomto paneli nástrojov podľa číselného poradia na obrázku nižšie.
Nakoniec sa dostávame do poslednej ôsmej sekcie v rámci rozhrania TradingView. Tu sa nachádzajú rôzne podporné nástroje, ktoré môžu byť súčasťou vašej analýzy grafu. Nájdete tu napríklad konkrétne skripty vytvorené pomocou programovacieho jazyka alebo samotné testovania stratégií.
Samostatnú kapitolu budeme venovať komunitným analýzam. Ide totižto o jednu zo základných funkcionalít platformy TradingView. Do tejto sekcie sa viete dostať pomocou domovskej stránky cez záložku Community. Následne vidíte možnosť Trading ideas a Educational ideas.
Trading ideas – Každý sa môže jednoducho podeliť o svoje myšlienky a názory na globálne trhy. Používatelia vytvárajú grafy a diskutujú o svojich predpovediach, analýze trhu a všeobecných obchodných nastaveniach s ostatnými v komunite. Prečo sú nápady také dôležité? Na webe je len veľmi málo platforiem, ktoré ponúkajú takúto možnosť. Je však potrebné dávať si pozor na niektoré amatérske analýzy.
Táto komunitná časť nápadov ponúka aj kombinácie pokročilých funkcií grafov a tlačidiel spätného prehrávania, aby sme videli, ako sa darilo obchodom. Je tu otvorená spätná väzba od komunity a nemožno vymazať predikcie, ktoré nevyšli. To, ako sa publikuje graf, sme si povedali v predošlých kapitolách. Príklad takejto komunitnej analýzy je zobrazený nižšie.
Ako vidíte, sekcia komentárov je dole pod grafom a vpravo je play button, ktorý slúži na prehratie ceny od zverejnenia analýzy.
Educational ideas – Obchodovanie je ťažké a nie je to niečo, čo sa naučíte za noc. Platforma TradingView preto poskytuje vzdelanie na najvyššej úrovni. V tejto sekcii nájdete vzdelávacie nápady. Vďaka nim sa dostanete k tisícom nápadov, ktoré zhromaždili používatelia. Tieto nápady pokrývajú širokú škálu tém, ako je psychológia obchodovania, riadenie rizík, osvedčené stratégie, návody na nástroje a patterny a podobne.
Výhodou je, že tieto vzdelávacie informácie môžu všetci používať bezplatne. Napísali ich skúsení obchodníci a sú umiestnené v prostredí, kde môžete ľahko klásť otázky, získavať odpovede a učiť sa v reálnom čase. Nejde však o obchodné nastavenia pre konkrétne aktívum v konkrétnom čase. Namiesto toho sa diskutuje o tom, ako fungujú obchodné metódy, analytické prístupy alebo určité nástroje. Tieto nápady si zachovávajú svoju hodnotu v priebehu rokov.
Čo sa týka rozhrania týchto vzdelávacích nápadov, je také isté ako sme si ukázali pri obchodných nápadoch.
Ako sme si už spomínali, TradingView poskytuje aj stiahnutie mobilnej aplikácie. Je potrebné si povedať, že TradingView viete využívať bez sťahovania akejkoľvek aplikácie, či už mobilnej alebo desktopovej. Odkazy na stiahnutie mobilnej aplikácie nájdete tu:
Ako sme si už spomínali, TradingView poskytuje aj stiahnutie mobilnej aplikácie. Je potrebné si povedať, že TradingView viete využívať bez sťahovania akejkoľvek aplikácie, či už mobilnej alebo desktopovej. Odkazy na stiahnutie mobilnej aplikácie nájdete tu:
Tieto sekcie sú viac-menej zhodné s klasickým TradingView, akurát rozdiel je v prispôsobení layoutu na mobilné zariadenia.
Okrem mobilnej aplikácie môžete do počítača stiahnuť aj klasickú desktopovú aplikáciu. Táto aplikácia však má menší prínos ako mobilná, a to hlavne preto, že keď používate TradingView na počítači, nepotrebujete aplikáciu, ale stačí vám webová verzia. Desktopovú aplikáciu môžete stiahnuť priamo na webovej stránke TradingView v sekcii More -> Desktop app. Aplikáciu viete na tomto odkaze stiahnuť pre Windows, macOS a Linux.
TradingView je len jednou z mnohých možností, pokiaľ ide o analyzovanie aktív. Väčšina ponúka podobnú sadu nástrojov na vytváranie grafov a obchodovania, ale pozrime sa na hlavné aspekty. TradingView určite robí niektoré veci veľmi dobre, no je tu aj priestor na zlepšenie.
Výhody:
Pre každého, kto hľadá bezplatné riešenie so značným množstvom nástrojov na použitie, je TradingView solídnou možnosťou na preskúmanie. Ich vzdelávací materiál je taktiež voľne prístupný.